FESTIWAL
POLSKIE
KRĘGI
SZTUKI W CHINACH

16 — 30
10.2016

PEKIN
Filmy
Wystawy
Koncerty
Warsztaty
Wykłady

Sponsor
główny
Sponsorzy
Patronaty
honorowe
Partnerzy
Patroni
medialni

Festiwal

O Festiwalu: Zapraszamy Państwa na I-szą edycję Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”, który odbędzie się w dniach 16-30 października br. w Pekinie. …

O Festiwalu:

Zapraszamy Państwa na I-szą edycję Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”, który odbędzie się w dniach 16-30 października br. w Pekinie. Ideą Festiwalu jest szeroka promocja Polski w Państwie Środka. Poprzez polską kulturę i sztukę chcemy wzbudzić zainteresowanie naszym krajem.

Impulsem do zacieśnienia współpracy jest program „Jedwabny Szlak 2.0”, część wielkiego projektu geopolitycznego zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem” lub koncepcją „Jednego pasa, jednej drogi”. Polska jest jednym z kluczowych  partnerów Chin w tym projekcie.

Tytułowe „kręgi sztuki” są symbolem przenikania się różnych dziedzin sztuki, które będziemy prezentować podczas festiwalu: plastyki, muzyki oraz filmu. Zaproszeni przez nas Artyści są wybitnymi przedstawicielami każdej z nich.

Fundacji Kręgi Sztuki zależy na tym, by polska kultura jak najszerzej zagościła w świadomości chińskiej publiczności. Chcemy, by Polska była postrzegana nie tylko jako ojczyzna Fryderyka Chopina, ale także jako kraj, w którym dzieła, mogące inspirować artystów z całego świata.

Warto podkreślić, że Festiwal ma szansę stać się imprezą cykliczną.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:  Marszałek Senatu RP, Minister Spraw Zagranicznych, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna Sejmu VIII Kadencji oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronatem Medialnym obejmie Festiwal Telewizja Polska.

Więcej

Notka prasowa / Program festiwalu

Aktualności

27.09 2016
Rozdajemy bilety na nasz koncert „Polish Music in China”. Co zrobić, by je zdobyć?

1. Należy odwiedzić nasz fanpage na Facebooku. 2. Udostępnić znajomym post o koncercie. 3....

1. Należy odwiedzić nasz fanpage na Facebooku.
2. Udostępnić znajomym post o koncercie.
3. Wziąć udział w losowaniu biletów na koncert.

https://www.facebook.com/kregisztuki/

 

 

Więcej

01.09 2016
Polish Music in China – koncert nadzwyczajny !!!!

29 września 2016| Warszawa ul. Modzelewskiego 59, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda...

29 września 2016| Warszawa ul. Modzelewskiego 59, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego| godzina 19:00

cena biletu 30zł

Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Fundacja Kręgi Sztuki zapraszają na nadzwyczajny koncert przed festiwalem „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” zatytułowany „Polish Music in China”.

Podczas koncertu wystąpi Wojciech Konikiewicz Trio w składzie: Wojciech Konikiewicz – fortepian, Artur Lipiński – perkusja, Maciej Matysiak – bas. W programie znajdą się tradycyjne melodie polskie i chińskie w jazzowym opracowaniu.

zakupu można dokonać w sklepie
sklep.polskieradio.pl


 

Więcej

Koncerty

DagaDana

Opis

DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Ich debiutancka płyta „Maleńka” w 2011 roku została nagrodzona przyznawaną przez polskie środowisko muzyczne statuetką Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata, a kolejne dwa krążki „Dlaczego nie” i „List do Ciebie” ugruntowały pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej. Kolejny impuls twórczy, który przyczynił się do powstania najnowszego krążka „Meridian 68”, to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami z zespołu North Lab: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. Zespół łączy piękno mongolskiej tradycji z muzyką współczesną. Gardłowy śpiew miesza się z wirtuozyjnymi partiami wiolonczeli i morin-khuuru.
Więź pomiędzy muzykami oraz wsparcie Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza i Wydziału Kultury Miasta Poznania doprowadziły do ukazania się albumu, który znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart. Po 3 latach od pierwszej podróży do Chin, DAGADANA znów połączy siły wraz z przyjaciółmi z Chin oraz Mongolii i zagra utwory z płyty „Meridian 68”. Pełne humoru koncerty pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo oraz połączenie tradycyjnych instrumentów z elektronicznymi, to recepta DAGADANY na zabranie słuchaczy w muzyczną podróż pomiędzy kulturą Chin a Słowiańszczyzną.

.
Skład:

 • Daga Gregorowicz – wokal, elektronika (Polska)
 • Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe (Ukraina)
 • Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas (Polska)
 • Péter Somos – perkusja (Węgry)
 • AIYS Song – wiolonczela (Chiny)
 • Hasibagen – wokal, morin khuur (Mongolia)
Pokaż

Kwadrofonik

Opis

Zespół powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-Beats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) tworzą jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku, utwory komponowane specjalnie dla zespołu, transkrypcje utworów symfonicznych a także kompozycje własne inspirowane polską muzyką tradycyjną. Muzycy w czasie pracy nad swoimi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji.
Kariera zespołu rozpoczęła się od projektu Folklove, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw” – Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk. Od tej pory muzycy nie przestają zaskakiwać – w ciągu kilku lat przygotowali wiele transkrypcji (m. in. „Mikrokosmos” B. Bartoka i „Harnasie” K. Szymanowskiego), wykonali kilkanaście premier utworów współczesnych oraz przygotowali pierwsze w pełni polskie wykonanie utworu Steve'a Reicha „Music for eighteen musicians”. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród – m.in. Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina" przyznanej za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji. W 2010 po raz pierwszy zaprezentowali projekt „Byłem tu. Fryderyk”, który jest muzycznym kolażem inspirowanym utworami Fryderyka Chopina, muzyką tradycyjną i współczesnymi technikami wykonawczymi.
Zespół koncertował w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach. Gościli w takich salach jak: Filharmonia Narodowa, Studio im. W. Lutosławskiego, Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Filharmonia Berlińska, Izumi Hall (Osaka), Sala Centralnego Konserwatorium w Pekinie. Po koncercie w Chicago „New Herald Tribune” uznało zespół za niezwykle odkrywczy a opracowanie „Preludia e-moll” Fryderyka Chopina za absolutnie genialne.

Kwadrofonik jest doceniany przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Ich koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów. Muzycy prowadzą także kursy mistrzowskie oraz koncerty edukacyjne o muzyce współczesnej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Kwartet jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Kwadrofonik, którego druga edycja odbędzie się w grudniu 2016 w Teatrze Nowym w Warszawie.

Skład:

 • Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne
 • Miłosz Pękala - perkusja
 • Emilia Sitarz - fortepian
 • Bartłomiej Wąsik - fortepian
Pokaż

Mateusz Borowiak

Opis

Urodzony w 1988 roku w Wielkiej Brytanii polski muzyk młodego pokolenia jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge, który ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Naukę gry na fortepianie i kompozycji pobierał w Guildhall School of Music and Drama – Junior School w Londynie. Studia pianistyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2011 roku.

W Wielkiej Brytanii występował jako solista, w renomowanych salach koncertowych takich jak, Barbican Hall, Birmingham Symphony Hall, czy Cadogan Hall, Cambridge oraz na festiwalach w King’s Lynn, Lower Machen, Northern Aldborough i Stratford-upon-Avon. Jego liczne koncerty były transmitowane przez krajowe i lokalne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce, Hiszpanii, Belgii i na Słowacji. Jego nagranie płytowe Trzynastu Preludiów i Fug amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosiego zostało wydane w Nowym Yorku, przez wytwórnię KASP records w 2012 roku. Dokonał również nagrania Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Jest laureatem nagród Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Królowej Elżbiety w Brukseli (III miejsce i nagroda publiczności radia Musiq'3), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals w 2011 r. (złoty medal i I nagroda, nagroda dla najmłodszego finalisty oraz nagroda dla najlepszego wykonawcy muzyki Isaaca Albeniza), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rina Sala Gallo w 2010 r. (I nagroda oraz nagroda publiczności), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland, w 2011 r. (nagroda za najlepsze wykonanie dzieła współczesnego), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe w 2011 r. (I nagroda), Konkursu Harriet Cohen Memorial Award w 2010 r. (I nagroda), Konkursu Pianistycznego Royal Over-Seas League w 2006 r. (I nagroda), oraz Konkursu Pianistycznego Christopher Duke w 2006 r. (I nagroda). Otrzymał nagrody Rima Alamuddin Prize (2008) i Sir Arthur Bliss Prize (2010) za kompozycję, oraz nagrodę Donald Wort Award (2008 i 2009) za najlepsze wyniki w nauce na Uniwersytecie w Cambridge.

Pokaż

Konikiewicz Trio

Opis

Wojciech Konikiewicz to jeden z najciekawszych twórców polskiej sceny jazzowej. Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej i teatralnej. Znany i ceniony jako lider licznych projektów i koncertów-spektakli muzyki elektronicznej. Współpracował z plejadą polskich i zagranicznych muzyków. W dorobku fonograficznym ma blisko 100 pozycji, z których niemało płyt stanowiło punkty zwrotne w rozwoju polskiej muzyki. Międzynarodowa aktywność artysty jest równie imponująca: obejmuje koncerty na niemal wszystkich kontynentach, m. in. w Afryce, Ameryce i w Azji.

Konikiewicz Trio to formacja, którą tworzy wraz z Arturem Lipińskim oraz Maciejem Matysiakiem. Artur Lipiński jest od 20 lat czynnym zawodowo muzykiem, który na arenie międzynarodowej pracował z takim artystami jak Belinda Carlise czy Rick Astley oraz występował na wielu festiwalach, m. in. JVC Warsaw Jazz Festiwal, Jazz Jamboree czy Montreaux Jazz Festiwal. Maciej Matysiak to utalentowany basista młodego pokolenia, znany m.in. z występów w Tribute To Miles Orchestra.

Pokaż

Wystawy

MIĘDZY MUZYKĄ A OBRAZEM – CHOPINOWSKI KONCERT NA PLAKATY

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

Data16-30. 10. 2016

KuratorMaria Kurpik

Opis

Pośród wielu dzieł inspirowanych życiem i twórczością Fryderyka Chopina, obejmujących praktycznie wszystkie dziedziny sztuki, na szczególną uwagę zasługują plakaty. To właśnie one najpiękniej i najpełniej tworzą „obrazy muzyki”, nie tracąc potężnych emocji zawartych w dźwiękach.
Muzyka uważana za najbardziej nieujarzmioną dziedzinę sztuki, inspiruje i znajduje swe odbicie w innym wymiarze, w sztuce plakatowej. Zależnie od okazji, utworu, a także wrażliwości grafika powstają kolorowe lub czarno-białe wizje graficzne, pulsujące bogactwem nastrojów i symboli. Z fascynacji grafików pięknem muzyki rodzą się dzieła przekładające zaklęty świat dźwięków na język obowiązujący w świecie doznań wzrokowych.

Wystawa w założeniu ma stanowić promocję kultury polskiej, łącząc w sobie dorobek artystów polskiej szkoły plakatu i sztukę młodszych pokoleń grafików projektantów, w zakresie plakatu inspirowanego życiem i twórczością Fryderyka Chopina, plakatu związanego z koncertami i konkursami muzyki Chopina, rocznicami urodzin i śmierci artysty. Tak więc będzie to pokaz mający na celu ukazanie wybitnych osiągnięć polskiego plakatu, stanowiącego ważną cześć międzynarodowego dziedzictwa kulturowego. Ekspozycja ta, prezentująca wybrany zestaw plakatów, łączący prace mistrzów tego gatunku oraz projekty najmłodszych plakacistów, stanie się płaszczyzną, na której możliwa będzie próba nawiązania dialogu pomiędzy wrażliwością mistrzów polskiej szkoły plakatu a współczesnym pokoleniem młodych twórców.

Pokaż

ZNAMIONA CZASU – POLSKI PLAKAT WSPÓŁCZESNY

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

Data16-30. 10. 2016

KuratorMaria Kurpik

Opis

Współczesny polski plakat przyjął bardzo ekspresyjną poetykę, tworząc niezmiernie interesujące zjawisko, zwłaszcza na tle tzw. polskiej szkoły plakatu. Reprezentuje sam siebie i wyraźnie określa własną tożsamość. To sprzyja postawom, które traktują sztukę jako dokument lub nawet świadectwo doświadczeń własnych artysty. Wśród młodych plakacistów często spotkać można postawę dystansującą się wobec tego, co dla starszego pokolenia grafików było istotą tożsamości twórczej. Nastąpiła pewnego rodzaju asceza języka plakatu. Został „oczyszczony” ze zbędnych elementów, zakłócających przesłanie. Stał się bardziej dosłowny, a przesłania dosadniejsze, bardziej jednoznaczne.

Współczesny plakat bardzo szybko stał się obiektem kolekcjonersko-galeryjnym. Fakt ten jeszcze kilka lat temu budził zajadłe dyskusje, dziś nie dziwi, a nawet został zaakceptowany przez większość artystów. Wielu tworzy tak zwane plakaty autorskie (projektowane bez zlecenia), wymyślając np.: swój teatr albo kino, projektując plakaty do fikcyjnych spektakli lub filmów. Prace te, zgłaszane na różne konkursy, często zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

W kontekście powyższych rozważań można sformułować wniosek, że obecnie w Polsce nie zaistniało wprawdzie zjawisko „nowej szkoły polskiego plakatu”, ale niewątpliwie jesteśmy świadkami narodzin nowej rzeczywistości, estetyki i nowego stylu polskiej grafiki plakatowej.

Ekspozycja ma za zadanie pokazać różne aspekty sztuki młodego pokolenia polskich plakacistów, prezentując je w kontekście współcześnie powstałych prac mistrzów. Będzie to znakomita okazja do analiz i porównań w zakresie poetyki obrazu, będzie można prześledzić wpływ nowoczesnych technologii na stylistykę plakatu a przede wszystkim zapoznać się z efektami ewolucji, wyraźnie widocznej w sferze przekazywania treści reklamowych, w obszarach porozumiewania się twórcy z odbiorcą.

Pokaż

LUDWIKA OGORZELEC

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

Data16-30. 10. 2016

KuratorMaria Kurpik

Opis

Jedna z najwybitniejszych współczesnych artystek land art. Urodzona w Polsce, od 1985 mieszka w Paryżu. Tworzy monumentalne rzeźby-przestrzenie we wnętrzach muzeów i galerii, w które wprowadza widza. Jej rzeźby są mocno osadzone w kontekście miejsca, w którym pracuje oraz w kontekście kultury kraju, w którym gości a jej instalacje mogli już oglądać mieszkańcy m. in. Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Włoch, Libanu czy Kostaryki. Artystka tworzy przede wszystkim w drewnie, metalu i szkle. Rzeźby bardzo często przenikają ściany i okna galerii, z przestrzeni muzealnej wychodzą na zewnątrz. Rzeźbiarka uhonorowana została The Pollock-Kastner Grant (Nowy Jork) oraz Prix du Conseil National (Monte Carlo), odznaczono ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pokaż

Warsztaty

TytułDzikie a domowe

AutorSebastian Kubica dr hab. – Artysta i naukowiec zajmujący się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną. Pod jego kierunkiem działa autorska pracownia plakatu i ilustracji, jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych oraz jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na Uniwersytetach w Polsce i na całym świecie. Od 2015 roku członek AGI (Alliance Graphique Internationale).


Celem warsztatów będzie zapoznanie uczestnika z poszczególnymi etapami procesu powstawania projektu graficznego (faza koncepcyjna, szkic, dobór środków graficznych, kompozycja, wykonanie gotowego projektu).
Temat warsztatów plakatowych skłonić ma uczestników do refleksji nad naturą i kondycją zwierząt jako pupili, pomocników, obrońców i agresorów. Różnice w postrzeganiu funkcji (także natury i formy) zwierząt najlepiej pokazać poprzez kontrast. To właśnie kontrast jako temat ukryty jest istotą tych warsztatów. Zajęcia mają na celu refleksyjne i analityczne podejście do tematu połączone z wykorzystaniem skrótu myślowego, metafory oraz ogromnych możliwości tzw. klasycznego warsztatu (format B2, techniki rysunkowe, malarskie, graficzne, wszelkie mieszane) z wyłączeniem mediów cyfrowych. W dobie dostępności nowych mediów i Internetu coraz częściej student czy projektant zapomina o podstawowym warsztacie graficznym. Projekty graficzne, które otaczają nas na co dzień: ilustracja książkowa i prasowa, informatory, katalogi, billboardy, opakowania, ulotki, logotypy, plakaty etc. najczęściej są nijakie, miałkie, anonimowe i wyglądają, jakby wyszły „spod jednej ręki”. Uważam, że poprzez indywidualny język grafika, do którego zaliczamy również specyficzny sposób myślenia, projekty mogą się wyróżniać, być zauważalne oraz lepiej przyswajalne (bardziej ludzkie) i nie zaburzy to ich przekazu. Polskie podejście do projektowania grafiki a w szczególności do myślenia o plakacie cechowały te właśnie wartości. Dzięki tym cechom polski plakat stał się rozpoznawalny na całym świecie.

Każdy student „bierze na warsztat” wybraną kontrastową parę zwierząt lub to samo zwierzę pokazane w odmienny sposób (każde przedstawienie na osobnym formacie B2). Metodą dydaktyczną będzie tzw. korekta profesorska – indywidualna i zbiorowa rozmowa ze studentem.
Potrzebne materiały: papiery do szkicowania, papiery formatu B2 (tektura, brystol różnego koloru), farby (akryl, tempera, akwarela), pędzle, gąbki, tusze, kredki, markety, ołówki, nożyczki, kleje, taśmy klejące, nożyki do papieru, materiały niezbędne do kolażu, kubki na wodę.

Data17-25. 10. 2016

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

AutorKsawery Kaliski dr - łączy doświadczenie naukowe i artystyczne. Od 13 lat jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz właścicielem firmy ARTMEDIALE gdzie jest art directorem.
Artmediale zajmuje się szeroko rozumianym designem oraz kreacją artystyczną połączoną z multimediami i najnowszą technologią. Tworzymy z pasją i zaangażowaniem na styku designu, sztuki i interakcji. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i nieograniczone pomysły. Łączymy najnowszą technologię z emocjami i nowatorskimi rozwiązaniami artystycznymi.
W naszym zespole pracują artyści, projektantanci, naukowcy, informatycy i muzycy. Opracowujemy koncepcje eventów i kampanii promocyjnych oraz zaawansowane projekty związane z przestrzenią interaktywną dla muzeów, centrów sztuki, biur, parków rozrywki. Realizujemy wideoklipy, czołówki, efekty specjalne, animacje filmowe, grafikę do gier, wizualizacje, mapping 3D i spektakle multimedialne.


Podczas wykładu zaprezentuje swoje prace oraz najważniejsze realizacje multimedialne i artystyczne dla muzeów, galerii sztuki i instytucji kultury. Wygłosi dwa wykłady dotyczące Katowic i ich potencjału kulturowego oraz poprowadzi zajęcia ze studentami. Podczas warsztatu studenci będą próbowali łączyć tradycyjne techniki kreowania obrazu z technologią cyfrową.

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

Wykłady

AutorMagda Kurpik – Historyk plakatu i konserwator zabytków. Kuratorka wielu wystaw plakatu w Polsce i na świecie oraz członek międzynarodowych jury na światowych konkursach z zakresu sztuki. Autorka katalogów wystaw, książek i albumów poświęconych sztuce plakatu. W 2013 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz popularyzacji polskiej sztuki oraz ochrony zabytków.

Miejsce Pekin, 1+1 Galeria

Data06.10. 2016

InfoPodczas wykładu przedstawiony zostanie chronologicznie uporządkowany rys historyczny, ukazujący trendy artystyczne i kierunki w sztuce ogólnoświatowej, które miały wpływ na rozwój poetyki polskiego plakatu. Omówione zostanie także wyjątkowe zjawisko artystyczne, tzw. polska szkoła plakatu, czyli dokonania polskich plakacistów z lat 1955-1965, które zdobyły uznanie w oczach krytyków na całym świecie. Będzie można także zapoznać się z nowszymi trendami w polskim plakacie od lat 70. aż do czasów współczesnych.
Przedstawiona zostanie również systematyka tematyczna twórczości plakatowej, ze szczególnym naciskiem na plakat reklamowy, poświęcony zjawiskom kulturalnym takim jak teatr, kino, koncerty, wystawy itp.
Innym zagadnieniem omówionym na wykładzie będzie plakat cyrkowy i reklamujący ZOO. Ta część prelekcji stanowi wprowadzenie w tematykę warsztatów, podczas których zostanie rozwinięty problem analizy znaczeniowej w plakacie, bardzo istotny w kontekście analizy obrazu. Jako przykłady posłużą plakaty filmowe, operowe i teatralne a także plakaty przedstawiające świat zwierząt w różnych kontekstach.

Filmy

Amator

Czas117’

Opis

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
kraj/rok: Polska 1979

Opis filmu:

W „Amatorze” Krzysztof Kieślowski ujawnił swoje dwa największe talenty, dokumentalną wnikliwość w portretowaniu postaci połączył z metaforyczną opowieścią o dojrzewaniu do bycia artystą. Życie Filipa Mosza odmienia się, gdy pod wpływem narodzin córki postanawia kupić kamerę. Swoją przygodę z filmem rozpoczyna od portretowania rodzinnej codzienności, ale szybko zaczynają go interesować inne tematy i angażuje się społecznie. W obiektywie kamery dostrzega więcej, jednak po pierwszych sukcesach boleśnie przekonuje się, że twórcza swoboda też ma swoją cenę. Autotematyczny obraz Kieślowskiego z czasem zyskał jeszcze jeden wymiar – nostalgiczny. Reżyser uwiecznił fenomen amatorskich klubów filmowych, który zanikł wraz z przejściem z taśmy filmowej na nośniki cyfrowe.

O reżyserze:

Krzysztof Kieślowski to uznany na świecie polski reżyser i scenarzysta. Urodzony w 1941 roku artysta zaliczany jest do twórców tzw. kina moralnego niepokoju. W jego filmach fabularnych i dokumentalnych zawsze najważniejszy jest człowiek – jego problemy egzystencjalne i wybory etyczne, które pozwalają reżyserowi stawiać uniwersalne pytania na temat kondycji ludzkiej i roli człowieka w świecie. Bohaterowie filmów Kieślowskiego konfrontowani są często z otaczającą ich rzeczywistością i zmuszani do dania świadectwa swojego człowieczeństwa. Przenikliwość reżysera i bezkompromisowość, z jaką zderza bohaterów ze światem, sprawiają, że filmy zmarłego 20 lat temu artysty są nadal aktualne, zmuszają do refleksji i inspirują do ciekawych dyskusji.

Najważniejsze filmy:

 • 1977 „Z punktu widzenia nocnego portiera”
 • 1979 „Amator”
 • 1988 cykl dziesięciu filmów „Dekalog”
 • 1991 „Podwójne życie Weroniki”
 • 1993-1994 trylogia „Trzy kolory” - „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Bogowie

Czas121’

Opis

Reżyseria: Łukasz Palkowski
kraj/rok: Polska 2014

Opis filmu:

„Bogowie” to portret wybitnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi, ale niewiele w tej opowieści klisz filmu biograficznego. Losy pierwszego lekarza w Polsce, który z sukcesem dokonał przeszczepu serca, śledzi się niczym kino akcji. Charyzmatyczny główny bohater musi walczyć nie tylko z czasem i ograniczeniami ludzkiego organizmu, lecz także ze skostniałą hierarchią medycznego świata, konserwatywnym podejściem do innowacyjnych terapii oraz z problemami finansowymi. Religa nie jest przy tym postacią jednowymiarową, w jego lekarskiej karierze nie brakuje upadków, lecz charyzma i ambicja zawsze pozwalają mu się podnieść. Praca lekarzy została pokazana na wskroś ludzko – humor miesza się tu z dramatycznymi sytuacjami, a zmagania zespołu medycznego o życie pacjenta trzymają w napięciu aż do ostatniej sceny.

O reżyserze:

Łukasz Palkowski to urodzony w 1976 roku polski reżyser i scenarzysta. W filmowym świecie głośno zrobiło się o nim w 2007 roku, gdy nieznany dotąd nikomu reżyser podbił serca festiwalowej publiczności niskobudżetowym, ale intrygującym filmem o mieszkańcach starej kamienicy na warszawskiej Pradze. Drugi sukces, także komercyjny, przyniósł młodemu twórcy obsypany nagrodami na polskich festiwalach filmowych obraz „Bogowie”. W swoich filmach Palkowski jest do bólu szczery z bohaterami, których kreuje. Nie idealizuje ich ani nie pogrąża. Chce, aby byli oni na wskroś ludzcy i nie można mu odmówić przenikliwości w takim patrzeniu na człowieka.

Najważniejsze filmy:

 • 2007 „Rezerwat”
 • 2014 „Bogowie”

Opracowała Agnieszka Mysiak

Pokaż

Chce się żyć

Czas107’

Opis

Reżyseria: Maciej Pieprzyca
kraj/rok: Polska 2013

Opis filmu:

Iskrząca optymizmem historia o zmaganiach z chorobą, porównywana do takich tytułów jak „Nietykalni”, czy „Motyl i skafander”, jest czymś więcej niż kolejną przypowieścią o pogodzeniu się z losem i sensie pokonywania własnych słabości. Maciej Pieprzyca w swoim najbardziej dojrzałym artystycznie filmie, opowiada opartą na faktach historię niepełnosprawnego od urodzenia Mateusza, nie czyni jednak z jego choroby głównego tematu filmu. Zamiast tego zderza ze sobą dwie perspektywy: pierwszą, medyczną, nie pozostawiającą złudzeń co do stanu zdrowia chorego oraz drugą – pozwalającą poznać wewnętrzny świat bohatera, przekonać się o jego błyskotliwości i sposobie postrzegania świata. To właśnie powoduje, że film zarazem wzrusza i śmieszy oraz pozostawia możliwość wyboru, w którą z dwóch wizji życia będziemy chcieli uwierzyć.

O reżyserze:

Urodzony w 1964 roku polski reżyser i scenarzysta. Na początku swojej drogi twórczej zajmował się głównie filmem dokumentalnym i produkcjami telewizyjnymi. Na dużym ekranie debiutował w 2008 roku. Pochodzący ze Śląska artysta często w swoich filmach wraca do rodzinnych stron. Pokazując swoją małą ojczyznę na ekranie, przełamuje związane z nią stereotypy zamykające Śląsk w szufladce regionu biedy i bezrobocia.

Najważniejsze filmy:

 • 2001 „Inferno”
 • 2008 „Drzazgi”
 • 2013 „Chce się żyć”
  • Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Kanał

Czas95’

Opis

Reżyseria: Andrzej Wajda
kraj/rok: Polska 1957

Opis filmu:

Odwaga Andrzeja Wajdy w sportretowaniu jednego z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej sprawiła, że film zapisał się nie tylko w historii polskiego, lecz także światowego kina. Reżyser zrezygnował bowiem z dokładnego odtworzenia przebiegu powstawia warszawskiego, zamiast kronikarskiej dokładności postawił na wyraźną stylizację, w symboliczny sposób przedstawiając piekło wojny. Dzięki temu obraz zyskał uniwersalny wymiar i stał się czytelny także dla zagranicznej publiczności, nie znającej historii bitwy o polską stolicę. Potwierdziła to Nagroda Specjalna w Cannes w 1957 roku, choć gremium jurorskie nie zdawało sobie sprawy, że sekwencje podziemnej ucieczki z oblężonej Warszawy oparte są na autentycznych wydarzeniach. Nakręcone ponad pół wieku temu sceny zejścia do kanałów wciąż wywierają ogromne wrażenie, kamera podąża tuż za bohaterami, za pomocą sugestywnych zdjęć Jerzego Lipmana pozwalając wczuć się w sytuację powstańców. Przyglądając się losom kilku młodych bohaterów, Wajda przeniósł uwagę z abstrakcyjnego konfliktu narodów na tragedię konkretnych osób, zapoczątkowując tym samym nurt zwany polską szkołą filmową.

O reżyserze:

Andrzej Wajda to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych europejskich reżyserów na świecie. Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym w 2000 roku Oscarem za całokształt twórczości. Urodzony w 1926 roku reżyser od kilkudziesięciu lat tworzy filmy ambitne, często poruszające problemy polityczne i mierzące się z niełatwą historią Polski. Wajda chętnie przenosi na ekran także klasykę polskiej literatury, za każdym razem interpretując ją w szerokim kontekście kulturowym. Jego filmy, choć często związane z konkretnymi wydarzeniami lub postaciami, podejmują tematy uniwersalne i bliskie każdemu człowiekowi.

Najważniejsze filmy:

 • 1974 „Ziemia obiecana”
 • 1976 „Człowiek z marmuru”
 • 1979 „Panny z Wilka”
 • 1999 „Pan Tadeusz”
 • 2007 „Katyń”
 • 2013 „Wałęsa. Człowiek z nadziei”

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Krótki film o miłości

Czas83’

Opis

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
kraj/rok: Polska 1988

Opis filmu:
„Krótki film o miłości” to kinowa wersja szóstej części telewizyjnego cyklu „Dekalog”, bezprecedensowej wypowiedzi twórczej jednego artysty, opartej na 10 przykazaniach, podstawowym kodeksie etycznym, który uformował kulturę chrześcijaństwa i judaizmu. Kieślowski nie ogranicza się jednak do prostej interpretacji zasady „Nie cudzołóż”, ale opowiada o potrzebie miłości i pyta o jej granice. Portretuje historię wychowanego w domu dziecka chłopaka, który zakochuje się w starszej sąsiadce. Młodzieniec całymi dniami podgląda kobietę przez lornetkę, zafascynowany jej wypełnionym licznymi romansami życiem. Skontrastowanie niewinności uczucia Tomka i cynizmu świadomej swoich wdzięków Magdy, ukazuje szereg napięć między bohaterami. W oderwaniu od pozostałych części „Dekalogu” film, jak sugeruje jego tytuł, jest po prostu subtelną historią o miłości oraz samotności.

O reżyserze:

Krzysztof Kieślowski to uznany na świecie polski reżyser i scenarzysta. Urodzony w 1941 roku artysta zaliczany jest do twórców tzw. kina moralnego niepokoju. W jego filmach fabularnych i dokumentalnych zawsze najważniejszy jest człowiek – jego problemy egzystencjalne i wybory etyczne, które pozwalają reżyserowi stawiać uniwersalne pytania na temat kondycji ludzkiej i roli człowieka w świecie. Bohaterowie filmów Kieślowskiego konfrontowani są często z otaczającą ich rzeczywistością i zmuszani do dania świadectwa swojego człowieczeństwa. Przenikliwość reżysera i bezkompromisowość, z jaką zderza bohaterów ze światem, sprawiają, że filmy zmarłego 20 lat temu artysty są nadal aktualne, zmuszają do refleksji i inspirują do ciekawych dyskusji.

Najważniejsze filmy:

 • 1977 „Z punktu widzenia nocnego portiera”
 • 1979 „Amator”
 • 1988 cykl dziesięciu filmów „Dekalog”
 • 1991 „Podwójne życie Weroniki”
 • 1993-1994 trylogia „Trzy kolory” - „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Krótki film o zabijaniu

Czas84’

Opis

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
kraj/rok: Polska 1988

Opis filmu:
„Krótki film o zabijaniu” to kinowa wersja piątej części telewizyjnego cyklu „Dekalog”, bezprecedensowej wypowiedzi twórczej jednego artysty, opartej na 10 przykazaniach, podstawowym kodeksie etycznym, który uformował kulturę chrześcijaństwa i judaizmu. Przykazanie „Nie zabijaj” Kieślowski ilustruje historią młodego chłopaka, który z niejasnych przyczyn morduje taksówkarza, a następnie zostaje skazany na karę śmierci. Naturalistyczny sposób przedstawienia zabójstwa oraz wykonania wyroku skłania do refleksji, czy pomiędzy obiema wydarzeniami można postawić znak równości. W ten sposób, w obsypanym nagrodami filmie, Kieślowski zabrał głos na temat zasadności kary śmierci, zostawiając widzów z otwartymi pytaniami, zamiast podsuwania gotowych odpowiedzi.

O reżyserze:

Krzysztof Kieślowski to uznany na świecie polski reżyser i scenarzysta. Urodzony w 1941 roku artysta zaliczany jest do twórców tzw. kina moralnego niepokoju. W jego filmach fabularnych i dokumentalnych zawsze najważniejszy jest człowiek – jego problemy egzystencjalne i wybory etyczne, które pozwalają reżyserowi stawiać uniwersalne pytania na temat kondycji ludzkiej i roli człowieka w świecie. Bohaterowie filmów Kieślowskiego konfrontowani są często z otaczającą ich rzeczywistością i zmuszani do dania świadectwa swojego człowieczeństwa. Przenikliwość reżysera i bezkompromisowość, z jaką zderza bohaterów ze światem, sprawiają, że filmy zmarłego 20 lat temu artysty są nadal aktualne, zmuszają do refleksji i inspirują do ciekawych dyskusji.

Najważniejsze filmy:

 • 1977 „Z punktu widzenia nocnego portiera”
 • 1979 „Amator”
 • 1988 cykl dziesięciu filmów „Dekalog”
 • 1991 „Podwójne życie Weroniki”
 • 1993-1994 trylogia „Trzy kolory” - „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Nóż w wodzie

Czas101’

Opis

Reżyseria: Roman Polański
kraj/rok: Polska 1961

Opis filmu:

Pełnometrażowy debiut fabularny Romana Polańskiego okazał się zarazem pierwszym polskim tytułem, który zyskał nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego. Nic w tym dziwnego, chociaż obraz postawał za żelazną kurtyną, w warunkach artystycznego odizolowania, reżyser wykazał się znajomością konwencji psychologicznego thrillera, a zarazem nowatorskim sposobem narracji, porównywanym do dzieł francuskiej nowej fali. W tej kameralnej opowieści o przedziwnym trójkącie – znudzonym życiem małżeństwie, które proponuje młodemu autostopowiczowi wspólny rejs – można już odnaleźć wiele motywów typowych dla późniejszych hollywoodzkich dzieł Polańskiego. Na pokładzie żaglówki, gdzie rozgrywa się większa część filmu, dochodzi do napięć wynikających z różnego statusu społecznego bohaterów, mężczyźni nawiązują niebezpieczną grę, której stawką jest zdobycie uznania kobiety.

O reżyserze:

Światowej sławy polski reżyser urodzony w 1933 roku, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Charakterystyczny styl Polańskiego sprawia, że wszystkie jego filmy są niezwykle spójne. Od kilkudziesięciu lat poruszają te same tematy i zadają podobne pytania, za każdym razem szukając na nie odpowiedzi w nieco inny sposób. Polańskiego niepokoi człowiek jako taki – fascynuje go praca ludzkiej pamięci, żądza zemsty, okrucieństwo, erotyzm czy uwikłanie jednostek w konwenanse. Jego bohaterowie często są samotni, zagubieni, noszą w sobie nieprzeniknioną tajemnicę. Reżyser chętnie przygląda się napięciom w relacjach międzyludzkich. Umieszcza swoich bohaterów w zamkniętych przestrzeniach, by móc z chirurgiczną precyzją przyglądać się ich poczynaniom.

Najważniejsze filmy:

 • 1966 „Matnia”
 • 1968 „Dziecko Rosemary"
 • 1974 „Chinatown"
 • 2002 „Pianista”
 • 2011 „Rzeź"

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Potop redivivus

Czas185’

Opis

Reżyseria: Jerzy Hoffman
kraj/rok: Polska 2014

Opis filmu:

Jedno z największych przedsięwzięć realizacyjnych polskiego kina, które śmiało można nazwać europejską superprodukcją, do dziś zachwyca swoim rozmachem. Zdjęcia realizowano w trakcie kilku pór roku, przy udziale setek statystów, mierząc się z równie monumentalną powieścią Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku, gdy państwo polskie na pięć lat zostaje oblężone przez wojska szwedzkie. Losy kraju przeplatają się z osobistymi losami Andrzeja Kmicica, który musi podjąć walkę o ukochaną kobietę oraz odzyskanie dobrego imienia. Wojna jest tłem dla zmagań bohatera w trawionej wewnętrznymi intrygami, a zarazem zagrożonej przez najeźdźcę Polsce. To połączenie epickich scen batalistycznych ze znakomicie opowiedzianą historią Kmicica, zostało docenione oscarową nominacją. Film wyświetlony zostanie w cyfrowo odnowionej jednoczęściowej wersji z 2014 roku.

O reżyserze:

Jerzy Hoffman zaczynał jako dokumentalista – jego filmy z lat 50. XX wieku zrywały z socrealistycznym optymizmem i pokazywały patologie życia codziennego. Z czasem reżyser zwrócił się w stronę wielkich narracji. Filmy fabularne Hoffmana to realizowane z dużym rozmachem widowiskowe obrazy historyczne. Reżyser kieruje swoje dzieła do szerokiej publiczności. Opowiedziane w filmach historie pokazują zazwyczaj losy jednostkowych bohaterów na tle wielkiej historii. To Hoffman przeniósł na ekran trylogię polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza.

Najważniejsze filmy:

 • 1969 „Pan Wołodyjowski"
 • 1974 „Potop" („Potop redivivus” - wersja zrekonstruowana i skrócona 2014)
 • 1999 „Ogniem i mieczem"
 • 2010 „Bitwa Warszawska 1920"

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Seksmisja

Czas116’

Opis

Reżyseria: Juliusz Machulski
kraj/rok: Polska 1984

Opis filmu:

Pozbawiona technicznych możliwości polska kinematografia nie mogła sobie pozwolić na film science fiction z prawdziwego zdarzenia. Brak efektów specjalnych twórcy nadrabiali jednak pomysłowością, pod pretekstem wizji przyszłości komentując bieżącą sytuację polityczną, często z przymrużeniem oka. „Seksmisja” jest tego najlepszym przykładem, choć wymyślony przez Machulskiego świat przyszłości z dzisiejszej perspektywy wygląda już retro, humor pozostał aktualny, gdyż oparty został o ponadczasowy motyw walki płci. Dwóch ochotników budzi się po 53 latach hibernacji. Jest rok 2044, po wojnie nuklearnej, którą przetrwały tylko kobiety, cała populacja musiała zejść do podziemi. Nagła pojawienie się dwóch mężczyzn zaburza tę na pozór idealnie funkcjonującą utopię, więc bohaterowie będą musieli użyć całego swojego wdzięku, aby przekonać do siebie rządzącą światem płeć piękną.

O reżyserze:

Juliusz Machulski to współczesny polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy urodzony w 1955 roku. Machulski znany jest przede wszystkim jako twórca brawurowych komedii, które charakteryzuje wartka akcja, niebanalna fabuła i ironiczny humor. W swoich filmach reżyser bawi się różnymi konwencjami filmowymi, miesza gatunki i chętnie sięga po filmowy pastisz. Kino popularne w jego wydaniu to inteligentna rozrywka pełna smaku, która potrafi rozśmieszyć do łez.

Najważniejsze filmy:

 • 1981 „Vabank”
 • 1983 „Seksmisja”
 • 1987 „Kingsajz”
 • 1997 –„Kiler”

Opracowała Agnieszka Mysiak na podstawie www.culture.pl

Pokaż

Miejsca

Chińskie Archiwum Filmowe (China Film Archive) jest skarbnicą historii filmu chińskiego. W swojej ofercie ma zarówno pokazy filmów, jak i bibliotekę filmową. Założone w 1958, CFA ma ponad pięćdziesięcioletnią historię. Od momentu powstania, gromadzi archiwalne materiały sztuki filmowej. Archiwum podzielone jest na dwa katalogi, z czego jeden zawiera materiały filmowe, a drugi materiały pisane (takie jak scenariusze, scenopisy, streszczenia itp.), fotosy i plakaty filmowe. Najcenniejsze zbiory w kolekcji CFA to filmy dokumentalne, ale też i zdjęcia, z najważniejszych wydarzeń historycznych z początków Chińskiej Republiki Ludowej. CFA ma również zachowane kopie wielu ważnych filmów wyprodukowanych w latach 30 i 40 XX wieku.Właśnie w tym prestiżowym miejscu, będą odbywały się pokazy polskich filmów.

Kontakt

Fundacja Kręgi Sztuki powstała w 2010 jako odpowiedź na potrzebę stworzenia miejsca, w którym sztuka spotyka się z nauką. Przenikające się „kręgi sztuki” umożliwiają pokazanie osiągnięć z różnych dziedzin, pozwalają połączyć muzykę, teatr, film, sztuki wizualne oraz nowe media. W latach 2010 – 2016 zorganizowaliśmy siedem edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki oraz równolegle z nim odbywający się Przegląd Filmowy Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki. Festiwalowe „kręgi sztuki” stale się rozszerzają na inne ośrodki w kraju i za granicą, tym razem trafiliśmy do Pekinu…

Prezesem Fundacji Kręgi Sztuki oraz inicjatorem i dyrektorem Festiwalu jest Wojciech Majewski, który w swoim dorobku ma organizację wielu wydarzeń kulturalnych o bardzo szerokim zasięgu – od benefisów wybitnych ludzi kultury po międzynarodowe festiwale. Wieloletni współpracownik Telewizji Polskiej specjalizuje się także w realizacji filmów poświęconych sztuce i artystom. W 2010 roku wymyślił Festiwal Kręgi Sztuki, w ramach którego od 2013 odbywają się pokazy współczesnego kina chińskiego oraz koncerty połączone z warsztatami: „Dom, droga istnienia. Polska – Chiny” z udziałem wybitnych polskich i chińskich wykonawców. Kilkuletnia współpraca z chińskimi twórcami i propagowanie kultury Państwa Środka w Polsce zaowocowały powstaniem Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Fundacja Kręgi Sztuki
Narbutta 22/15
02-541 Warszawa

Tel.0048 (22) 115 87 06

Mailbiuro@kregisztuki.com

Sponsor
główny


Sponsor główny
Sponsorzy

Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy
Patronaty
honorowe


Patronat honorowy Patronat honorowy Patronat honorowy Patronat honorowy Patronat honorowy
PartnerzyPatron Patron
Patroni
medialni
Patron medialny Patron medialny Patron medialny